Kwiecień to czas, gdy pogoda nikogo nie rozpieszcza – pojawiające się na początku tygodnia wysokie temperatury i bezchmurne niebo już pod jego koniec zmienić mogą się w zimny wiatr, deszcz albo nawet śnieg. Pomimo tego przyroda wytrwale budzi się do życia. Miesiąc ten jest bowiem okresem kwitnienia drzew owocowych, krzewów ozdobnych oraz wielu innych roślin. Najczęściej właśnie w kwietniu wypada Wielkanoc. Stanowi ona najstarsze, jak również najważniejsze święto chrześcijańskie, obchodzone przez wszystkie odłamy chrześcijaństwa.
Wielkanoc jako czas refleksji nad życiem i śmiercią
Chociaż Wielkanoc w swej naturze jest radosnym świętem, zachęca do refleksji nad życiem i umieraniem. Dla wiernych to przypomnienie, że śmierć może być końcem dla ciała, lecz nie dla duszy. Jeden z pierwszych chrześcijan, św. Paweł Apostoł, głosił, że powstanie z martwych przez Syna Bożego to tylko początek, a podczas ponownego przyjścia Jezusa Chrystusa (Sąd ostateczny) tego stanu dostąpi cała zmarła do tego czasu ludzkość. Zmartwychwstanie wszystkich umarłych dość szeroko opisane zostało w Apokalipsie św. Jana. Rozumiane jest jako obietnica Stwórcy – powstania z martwych dla wszystkich ludzi oraz życia wiecznego dla tych, którzy nie zostaną potępieni.
Ostatnie pożegnanie a wiara w zmartwychwstanie
Wiara w zmartwychwstanie stanowi podstawowy dogmat każdego odłamu chrześcijaństwa. To przekonanie, że śmierć nie jest ostatecznym końcem, a jedynie początkiem pewnej drogi. Pogrzeby zwyczajowo nazywane są ostatnim pożegnaniem, choć dla chrześcijan nie brzmi ono „żegnaj”, tylko raczej „do zobaczenia”. Ponadto, jak pisał ks. Jan Twardowski – „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”. Wspominanie zmarłych bliskich to powszechnie szanowana tradycja.
Czy w Wielkanoc w Polsce mogą odbywać się uroczystości pogrzebowe?
Wielkanoc jest w Polsce świętem zarówno religijnym, jak i państwowym – wolnym od pracy oraz nauki. Organizacji uroczystości pogrzebowych zwyczajowo unika się więc podczas trwania całego Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota), a także w samą Wielkanoc. Natomiast oktawa wielkanocna, czyli uroczyście obchodzony okres 8 dni po Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, pomimo swojego szczególnego znaczenia liturgicznego jest czasem, gdy pogrzeby mogą się standardowo odbywać.
Znajdujący się w Warszawiezakład pogrzebowy Olimpus zapewnia kompleksowe wsparcie osobom, które muszą pochować zmarłych bliskich. Pomagamy m.in. w załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności czy wyborze odpowiedniej trumny bądź urny. Skorzystanie z naszych usług pogrzebowych to dobry wybór dla katolików oczekujących tradycyjnego pochówku z poszanowaniem dla zasad wiary katolickiej.